Kategorie:

IBM i edycja video

Avatar
Opublikowane przez admin

IBM wykorzystuje wideo „zrób to sam” do komunikacji i marketingu

„Koniec z długimi, uciążliwymi dokumentami marketingowymi – koniec z nudnymi prezentacjami. Wideo to sposób, w jaki firmy i przedsiębiorstwa powinny się komunikować” – mówi Mark Leaser, Worldwide Offerings Manager, IBM Software Services for Lotus. „Można to zrobić samemu i zaoszczędzić tysiące dolarów.

IBM Software Services for Lotus wykorzystuje wideo na wiele różnych sposobów – do wewnętrznej edukacji i komunikacji, a także do marketingu zewnętrznego i kontaktów z klientami.

Wewnętrznie pan Leaser i jego dział wykorzystują wideo do szkoleń sprzedażowych, komunikacji, gdy chcą zaproponować konkretny sposób działania, oraz do szkoleń dla architektów rozwiązań technicznych i specjalistów ds. rozwiązań. Prowadzą też wewnętrzne studia przypadków – wywiady z gadającymi głowami i dużo przechwytywania ekranu przy użyciu własnego rozwiązania do konferencji internetowych LotusLive i mieszania go z wideo na żywo.

IBM wykorzystuje wideo także na zewnątrz, aby promować i sprzedawać swoje zasoby i rozwiązania na całym świecie. Przekazy wideo mają na celu pomóc klientom w wyborze, zakupie i wykorzystaniu odpowiednich rozwiązań biznesowych.

Aby przyspieszyć proces produkcji oraz zapewnić spójny wygląd i odczucia, pan Leaser opracował skuteczny, standardowy format przekazywania tych zewnętrznych komunikatów. Te zewnętrzne filmy komunikacyjne zazwyczaj rozpoczynają się od krótkiego teasera – zasadniczo jedno- lub dwuminutowego wprowadzenia do rozwiązania biznesowego, po którym następuje krok działania, mający na celu skierowanie widzów na konkretne strony docelowe IBM, zawierające znacznie więcej szczegółów.

Łącząc najlepsze praktyki z udanych serwisów eCommerce i eTailing, strony docelowe wykorzystują jeszcze więcej materiałów wideo do dalszej edukacji i marketingu produktów i usług. Typowa strona docelowa wideo będzie zawierać linki do dodatkowych treści, w tym do dodatkowych materiałów wideo i informacji o produktach. Strona docelowa może również zawierać filmy typu „infomercial”, jak również filmy o tym, jak działają produkty i gdzie można uzyskać więcej informacji.

IBM wykorzystuje wideo jako sposób na przyciągnięcie zainteresowania czymś, co robi. Segmenty wideo muszą być czymś więcej niż tylko reklamą – muszą oferować wartościowe treści, informacje o tym, jak ich rozwiązania pomogą w biznesie klientów oraz wskazówki dotyczące korzystania z poszczególnych rozwiązań.

IBM oszczędza pieniądze dzięki produkcji wewnętrznej

Obecnie IBM korzysta zarówno z zewnętrznych usług produkcyjnych, jak i z wewnętrznych zespołów przy tworzeniu swoich filmów wideo. Studia przypadków klientów i/lub filmy referencyjne są zwykle produkowane przez firmę zewnętrzną, ale coraz większy odsetek filmów jest produkowany wewnętrznie. Wiele filmów wideo jest kręconych podczas targów i imprez, na których obecni są różni eksperci techniczni i produktowi IBM. Zamiast zatrudniać firmę zewnętrzną, która za wyprodukowanie materiału wideo płaci od 10 do 15 tysięcy dolarów, IBM odkrył, że może to zrobić samodzielnie, jedną kamerą, za niewielki ułamek ceny, a jest to równie skuteczne. W ciągu roku oszczędzają setki tysięcy dolarów”.

Niektóre filmy studium przypadku są kręcone z wieloma kamerami, ale 90% wszystkich produkcji to filmy z jedną kamerą. Większość filmów jest nagrywana przy użyciu standardowych kamer prosumenckich HD (zapis na 16-gigabajtowych kartach SD) z płaskim oświetleniem z jednego dużego lightboxa. Do nagrywania dźwięku Mark używa profesjonalnych mikrofonów Sony lavaliere oraz mikrofonów typu shotgun firmy Audio Technica. Mark mówi: „Proste działa. Jednym z najważniejszych szczegółów technicznych jest upewnienie się, że mamy czysty dźwięk.”

Aby zwiększyć wydajność procesu edycji i produkcji wideo, materiał wideo jest przechwytywany w natywnym formacie Quicktime, a następnie wprowadzany do komputerów Mac z oprogramowaniem Final Cut Studio. Mark wybrał formaty h.264 i DVKitchen do kompresji i dystrybucji zarówno w firmowej sieci intranet, jak i w Internecie. Mark zwykle kompresuje przy standardowych ustawieniach Apple TV (h.264 przy 1280×720 i szybkości transmisji 4800 kb/s), ale DV Kitchen ułatwia tworzenie różnych szablonów kompresji dla różnych opcji oglądania i dystrybucji.

Pod wieloma względami ich proces produkcji wideo przypomina tworzenie dokumentu za pomocą programu Microsoft Word. Używają standardowych formatów i szablonów oraz standardowych specyfikacji technicznych, które pozwalają „producentowi” na łatwe cięcie i montowanie wideo bez konieczności znajomości wielu szczegółów technicznych.

Kiedy film jest już gotowy, zespół IBM może go udostępnić na wiele sposobów. W przypadku wewnętrznych materiałów wideo często korzysta z własnych wewnętrznych serwerów multimedialnych lub serwisu YouTube, gdzie filmy można oglądać za pomocą standardowego odtwarzacza wideo YouTube.

Jednak w przypadku zewnętrznych filmów marketingowych nie byli zadowoleni z osadzania filmów w serwisie YouTube na swoich publicznych stronach, ponieważ powodowało to zbyt duży bałagan i nie zapewniało wystarczającej kontroli nad marką. Aby zapewnić sobie większą kontrolę i bardziej profesjonalny wygląd, skorzystano z zewnętrznych firm hostingowych i platform wideo, które można dostosować do własnych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *